Schránka důvěry

Trápí tě nějaký vážný nebo zdánlivě nedůležitý problém a nemáš odvahu obrátit se na třídního učitele, vedení školy, výchovnou poradkyni nebo třeba školní psycholožku osobně? V tomto případě využij schránku důvěry. Můžeš tak napsat o problému, o kterém se stydíš či bojíš napsat, případně nemáš nikoho, komu se můžeš svěřit. Neboj se napsat své připomínky, dotazy, náměty či bolístky.

Obě naše schránky důvěry má na starost naše školní psycholožka.

Na naší škole máme schránky důvěry dvě.

1. První školní schránka důvěry se nachází v přízemí školy vedle kanceláře školního poradenského pracoviště. Paní psycholožka ji pravidelně kontroluje a můžeš se na ni obrátit s jakýmkoliv problémem, trápením.

2. Pokud jsi byl svědkem, nebo dokonce obětí ubližování na škole a bojíš se, že by tě někdo viděl s dopisem v ruce, můžeš svůj vzkaz poslat přes druhou schránku důvěry, která je elektronická. Vzkaz můžeš poslat z jakéhokoliv počítače nebo i z mobilu.

Jak internetová schránka důvěry funguje?

Spousta z nás se setkala s případem šikany, ale obvykle se stala pouze „mlčící většinou“ a nijak nezasáhla. Často to bývá z obavy, aby se agresor (člověk, který ubližuje jiným) nepostavil i proti dotyčnému. Proto se naše škola rozhodla zpřístupnit žákům a rodičům systém Nenech to být, který je velice dobře vymyšlený a zároveň jednoduchý.

Pokud jsi na škole viděl, jak někdo někomu ubližuje, ať už na chodbě, školních záchodech, šatnách nebo přímo ve třídě, nenech to plavat a napiš o tom naší školní psycholožce. Ne každý se dokáže bránit a můžeš tak člověku, kterému je ubližováno, hodně pomoct.

Klikni zde na www.nntb.cz, který tě odkáže na stránku, kde můžeš poslat důležitou informaci, aniž by někdo znal tvé jméno.

Vyber možnost „Škola a žáci“ a dále modrý rámeček „Napsat upozornění“. Otevře se ti stránka s formulářem. Do kolonky škola zadej „Základní škola Chomutov, Kadaňská 2334“. Do kolonky „Celé jméno“ pak napiš jméno člověka, kterému je ve škole ubližováno. Pokud jeho jméno neznáš, pokus se popsat, jak vypadá, s kým se případně kamarádí do části formuláře „Více informací“. Pokud znáš třídu, do které chodí, vyplň ji také. Paní psycholožce hodně pomůže, když do formuláře napíšeš co nejvíce informací. Např. co se přesně stalo, kde a kdy danému člověku ubližovali. Zda ubližoval jeden člověk, nebo více lidí najednou. Neboj se napsat jména lidí, kteří ubližují jiným, nikdy se nedozví, že jsi informaci do schránky důvěry poslal ty.

Pokud jsi vyplnil veškeré informace, které víš, stačí už jen kliknout na „Anonymně odeslat“.

Tuto schránku důvěry můžeš samozřejmě využít, pokud je ubližováno i tobě a máš obavy se někomu svěřit. Vypadá to pak, že na tvé problémy upozornil někdo jiný. Vyplň formulář stejným způsobem a do kolonky „Celé jméno“ napiš to své.

Pokud nemáš přístup na počítač a potřeboval/a bys informaci poslat z mobilního telefonu, můžeš využít i mobilní aplikaci, kterou najdeš v App Store nebo Google Play.

NNTB.cz je projekt společnosti FaceUp Technology a Nadačního fondu Nenech to být, za kterým stojí sami studenti. Na projektu se také podílí Linka bezpečí. Na vzniku softwaru a aplikace se podílelo šest studentů z programátorského gymnázia v Brně. Společně se Scio a za podpory MŠMT bojujeme se šikanou, sexuálním obtěžováním, vylučováním z kolektivu a dalšími sociálními problémy na školách po celém světě.