Schránka důvěry

Trápí tě nějaký vážný nebo zdánlivě nedůležitý problém a nemáš odvahu obrátit se na třídního učitele, vedení školy, výchovnou poradkyni nebo třeba školní psycholožku osobně? V tomto případě využij schránku důvěry. Můžeš tak napsat o problému, o kterém se stydíš, či bojíš napsat, případně nemáš nikoho, komu se můžeš svěřit. Neboj se napsat své připomínky, dotazy, náměty či bolístky.

Na naší škole máme schránky důvěry dvě.

1. První školní schránka důvěry se nachází v přízemí školy vedle kanceláře školní psycholožky, výchovné poradkyně a školní metodičky prevence.

2. Pokud se bojíš, že by tě někdo viděl s dopisem v ruce, můžeš svůj vzkaz poslat přes druhou schránku důvěry, která je elektronická. Vzkaz můžeš poslat z jakéhokoliv počítače nebo i z mobilu.

Pamatuj si, že jediný problém, který se nedá vyřešit je ten, o kterém nikdo neví.

NNTB.cz je projekt společnosti FaceUp Technology a Nadačního fondu Nenech to být, za kterým stojí sami studenti. Společně se Scio a za podpory MŠMT bojujeme se šikanou, sexuálním obtěžováním, vylučováním z kolektivu a dalšími sociálními problémy na školách po celém světě.

Jak internetová schránka důvěry funguje?

Spousta z nás se setkala s případem šikany, ale obvykle se stala pouze „mlčící většinou“ a nijak nezasáhla. Často to bývá z obavy, aby se agresor nepostavil i proti dotyčnému. Systém Nenech to být je proto velice dobře vymyšlený ale i jednoduchý. Student (případně rodič) si na webu či aplikaci najde svoji školu a vyplní jednoduchý formulář. V něm zmíní jméno spolužáka, který se ve třídě necítí dobře. Základními údaji jsou tedy jen jméno a třída, ale je možné napsat ještě více podrobností. Tyto informace jsou pak automaticky odeslány školou registrovaným osobám i s profesionální metodikou, jak postupovat.

 A jaké jsou výhody tohoto systému? Vše je anonymní, takže odpadá obava z agresora i ostatních spolužáků. Nikdo vlastně “nežaluje“, protože do systému se zadává pouze jméno oběti, nikomu tedy neublížíte, jen pomůžete. Velkou výhodou také je, že aplikaci může využít i oběť, pro kterou by bylo velice složité někomu do očí říct, že právě ona je terčem. Vypadá to tedy, že na její problémy upozornil někdo jiný.

Na vzniku softwaru a aplikace se podílelo šest studentů z programátorského gymnázia v Brně. Kluci už spolu v minulosti spolupracovali, takže o to lépe se jim pracovalo. Na projektu se také podílí Linka bezpečí.

Základním pilířem všech našich aktivit je webová a mobilní aplikace fungující na principu online anonymní schránky důvěry. Pomáháme promluvit mlčící většině a podporujeme žáky, aby nebyli ke svému okolí lhostejní. 

Schránka důvěry je dostupná na

www.nntb.cz

Google Play

App Store